Udržitelnost

Zahrada má za cíl inspirovat lidi k návratu k vlastní obživě obděláváním půdy vlastníma rukama ve vlastní zahradě a k přirozenému stylu života v souladu a s respektem k přírodě a jejím zdrojům. Způsob hospodaření, pěstování, ale i stavebnictví a celkového fungování v Zahradě je zvolen v co nejvíce udržitelné a ekologické formě.

Obnovitelné zdroje a recyklace

Ve všech domech v zahradě živlů je zavedeno zjevné a příkladné hospodaření s dešťovou vodou a s odpadními vodami. Odpadní voda je třízena, regenerována a recyklována a dešťová voda je využívána v zahradě i v domech. K dispozici jsou kompostovací toalety s výrobnou kompostu. Topení v domech zajišťují kamna na dřevo. V celé zahradě je zaveden důmyslný systém uchovávání dešťové vody ve formě několika rezervoárů různých podob. Pro stavby Domů Živlů byly použity zejména dřevo, konopný beton, pálené a nepálené recyklované i nové cihly, hliněné omítky a další přírodní materiály.

Hospodářství a aquaponie

Významnou součástí konceptu Zahrady živlů je vlastní hospodářství a rostlinná i živočišná produkce v bio kvalitě. Část farmy funguje na principu aquaponie - způsob pěstování rostlin bez půdy ve spojení s chovem ryb. Tento systém umožňuje produkci těch nejkvalitnějších rostlin a ryb díky jejich symbiotickému soužití, zcela přirozenému koloběhu živin a absenci nutnosti užívat jakákoliv hnojiva a chemikálie.

Kurzy a exkurze

Zajímá vás ekologický a udržitelný způsob hospodaření či bydlení? Přijeďte se inspirovat k nám do Zahrady! Nabízíme možnost domluvy exkurze pro školy nebo firmy, sledujte také náš Program a zůčastněte se kurzu zaměřeného na přírodní a udržitelné stavitelství a hospodářství.